Dostawa GRATIS dla zamówień przedpłaconych od 800 zł

Zapowietrzony grzejnik, co to oznacza? 0
Zapowietrzony grzejnik, co to oznacza?

Zapowietrzony grzejnik, co to oznacza?

Grzejniki zwykle wymagają niewielkiej konserwacji. Jednak aby zapewnić wydajną pracę systemu grzewczego należy odpowietrzyć je przed każdym sezonem grzewczym. Zapowietrzone grzejniki są bardzo często ciepłe na dole i zimne w górnej części, rzadko natomiast pozostają chłodne na całej powierzchni. Powietrze uwięzione w instalacji grzewczej, może powodować obniżenie wydajności cieplnej grzejników. Pamiętajmy, że różne typy grzejników należy odpowietrzać na różne sposoby. Przedstawiony poniżej sposób dotyczy grzejników drabinkowych, panelowych i płytowych wyposażonych w ręczne zawory odpowietrzające.

Zapowietrzanie dotyczy wyłącznie tradycyjnych grzejników wodnych i jest zjawiskiem niewystępującym w grzejnikach elektrycznych, które do działania nie potrzebują podłączenia do instalacji c.o. lecz do prądu elektrycznego.

Po co odpowietrzać grzejnik

Podczas odpowietrzania grzejnika powietrze, które znajduje się w jego wnętrzu, zostaje usunięte. Jest to ważne dla uzyskania równomiernego i komfortowego ciepła. W naturalny sposób gorące powietrze unosi się i wędruje do górnej części grzejnika. W zapowietrzonym grzejniku zaburzona jest cyrkulacja gorącej wody. Z tego powodu na powierzchni grzejnika powstają zimne miejsca. Uwięzione powietrze należy usunąć. Tylko całkowicie napełniony wodą grzejnik może dostarczyć pełną moc cieplną i zapewnić komfort cieplny.

Kiedy odpowietrzać grzejnik

Zalecamy odpowietrzanie grzejników co najmniej raz w roku, najlepiej jesienią, aby upewnić się, że system grzewczy jest w doskonałym stanie przed nowym sezonem grzewczym. Jeśli grzejniki są zimne u góry lub ich nagrzewanie trwa zbyt długo, może być konieczne wcześniejsze podjęcie działań. To samo dotyczy odgłosów bulgotania. Jeśli podczas odkręcania głowicy termostatycznej grzejnik wydaje dziwne dźwięki, oznacza to zazwyczaj, że wewnątrz grzejnika poruszają się pęcherzyki powietrza. Może to prowadzić do korozji tlenowej w grzejniku, więc należy odpowietrzyć go jak najszybciej.

Odpowietrzanie grzejnika

Odpowietrzanie grzejnika jest bardzo proste. Potrzebny będzie jedynie kluczyk odpowietrzający (ewentualnie śrubokręt płaski), ręcznik i miseczka na nadmiar wody, która może się pojawić.

Przed odpowietrzeniem grzejnika należy całkowicie otworzyć głowicę termostatyczną, aby z wody uwolnić jak najwięcej tlenu. Następnie wyłączyć kocioł i odczekać chwilę (w zależności od wielkości układu), aby w najwyższych punktach układu zgromadziło się powietrze. Po ostygnięciu grzejnika można rozpocząć właściwe odpowietrzanie. Jeśli odpowietrzaniu będą podlegać grzejniki na kilku piętrach, należy zacząć od dołu i kierować się ku górze, na każdym piętrze zaczynając od grzejnika, który jest najdalej od kotła, ponieważ ten prawdopodobnie zawierać będzie najwięcej powietrza. Kolejnym etapem jest zamknięcie głowicy termostatycznej.

Ręcznik i miseczkę należy umieścić pod zaworem odpowietrzającym grzejnika. Zwykle znajduje się on w górnej części grzejnika, w lewym lub prawym rogu, po przeciwnej stronie termostatu. Po zamknięciu głowicy termostatycznej należy ostrożnie otworzyć zawór odpowietrzający, obracając włożony do odpowietrzania klucz w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pojawi się syczący dźwięk. To znak, że z grzejnika ucieka powietrze. W momencie gdy z grzejnika zacznie wypływać woda, należy zamknąć zawór a następnie ustawić głowicę termostatyczną na żądaną wartość. Po odpowietrzeniu wszystkich grzejników należy ponownie włączyć kocioł.

Po zakończeniu procesu ważne jest sprawdzenie ciśnienia wody w systemie centralnego ogrzewania. W razie potrzeby należy dodać wody. Konieczność częstego dodawania wody może wskazywać na nieszczelność układu lub uszkodzenie zbiornika wyrównawczego. Usterkę taką należy jak najszybciej usunąć.

Profesjonalna pomoc

Jeżeli grzejnik jest całkowicie zimny i wydaje się w ogóle nie uruchamiać powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia innego typu awarii. Chociaż odpowietrzanie grzejnika możemy wykonać samodzielnie może się okazać, że w niektórych przypadkach odpowietrzenie jest trudne i konieczna będzie pomoc profesjonalisty.

Grzejnik z odpowietrznikiem automatycznym

Grzejnika z odpowietrznikiem automatycznym nie musimy odpowietrzać. Jest on tak skonstruowane, by odpowietrznik uruchamiał się w nim w momentach, gdy we wnętrzu urządzenia zgromadzi się nadmiar gazów.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium