Producent
Cena
-
od
do
Pompy ciepła do CO i CWU dzielą na powietrzne i gruntowe. Pompy ciepła na powietrze są dużo prostsze w instalacji i obsłudze. System nie generuje konieczności wykonywania odwiertów. Potrzebne są tylko podstawowe przyłącza elektryczne i hydrauliczne. To rozwiązanie zapewnia oszczędności w obszarze ogrzewania budynku (CO) oraz pozyskiwania ciepłej wody użytkowej (CWU).
Głównym czynnikiem przemawiającym za wyborem pompy ciepła na powietrze, jest brak konieczności zastosowania dolnego źródła ciepła (w tym przypadku jest nim powietrze). Dzięki temu uniknięto wielu problematycznych kwestii, które mogłyby się pojawić w razie błędnego montażu. Co ważne, również ilość elementów instalacji, które mogłyby ulec awarii, jest mniejsza.
Znajdź rozwiązanie pasujące do Twojego domu i nie martw się więcej wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
29 000,00 zł
22 700,00 zł
22 000,00 zł
27 500,00 zł
17 000,00 zł
Cena regularna:
20 000,00 zł
17 300,00 zł
Cena regularna:
20 000,00 zł
25 500,00 zł
21 000,00 zł
27 500,00 zł
24 000,00 zł
21 000,00 zł
Cena regularna:
28 000,00 zł
Pompa ciepła do c.o. i c.w.u. typu powietrze-woda
Pompy ciepła powietrzne – jaka jest ich budowa?
- Pompy ciepła typu split – całość podzielona jest na dwa moduły. Jeden z nich (wentylator, parownik i zawór rozprężny) znajduje się na zewnątrz, drugi zaś wewnątrz budynku (skraplacz, pompa obiegowa CO oraz elektryczny podgrzewacz wspomagający). Rury chłodnicze łączą obie części w jedną całość.
- Pompy ciepła do CO i CWU typu monoblok – to pompa ciepła w formie jednego urządzenia, które umieszcza się na zewnątrz budynku. W obudowie znajduje się sprężarka, parownik, skraplacz, zawór rozprężny, wentylator, pompa obiegowa oraz elektryczny podgrzewacz wspomagający.
Powietrzne pompy ciepła NIBE – zasada działania
Powietrzna czy gruntowa, oba rodzaje działają podobnie. Zasadnicza różnica to rodzaj dolnego źródła ciepła. Powietrzne pompy ciepła do CO i CWU wykorzystują do tego powietrze.
- W pierwszym obiegu – powietrze dostarczane przez wentylator, trafia do parownika. Ciecz odbiera z powietrza ciepło i trafia do kolejnego obiegu.
- W drugim obiegu – ciepło z nagrzanej cieczy oddawane jest do czynnika chłodniczego, który zaczyna wrzeć (nawet w niskich temperaturach) i parować, przez co trafia do sprężarki. Tam gaz jest sprężany, może więc być użyty do podgrzania wody w obiegu.
- W trzecim obiegu – odpowiednio podgrzany gaz przekazuje ciepło do obiegu grzewczego, a energia może być wykorzystana dwojako – do ogrzania budynku (CO) lub podgrzania wody użytkowej (CWU).
Pompa ciepła do CO i CWU – zalety
Główne korzyści pomp ciepła to:
- wygoda,
- bezpieczeństwo,
- uniwersalność,
- długa żywotność,
- łatwość montażu,
- niskie koszty eksploatacji.
Żywotność pompy ciepła na powietrze – od czego zależy?
Okres eksploatacji pompy ciepła obliczono na 25-35 lat. Realna żywotność zależy od kilku czynników, z których najważniejszymi są:
- Dopasowanie – moc powinna być dobrana do danego budynku. Zakup pompy o zbyt niskiej mocy doprowadzi do przedwczesnego zużycia sprężarki.
- Montaż – wykonanie instalacji oraz montaż urządzenia to zadania dla wykwalifikowanej firmy. Zaniedbania w tym zakresie mogą skrócić żywotność urządzenia.
- Serwis – okresowe serwisowanie pompy ciepła pozwala dłużej cieszyć się jej bezawaryjną pracą.
- Szczelność instalacji – zasada działania pompy wymaga pracy w szczelnej i odpowietrzonej instalacji CO/CWU.