Dostawa GRATIS dla zamówień przedpłaconych od 800 zł

Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z wielu elementów. Każdy z nich pełni określoną funkcję i sprawia, że całość działa poprawnie, zapewniając ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne. Jednym z takich elementów są bufory ciepła, które występują w formie zaizolowanego zbiornika (wyglądem przypominającego bojler). Zadaniem tego urządzenia jest zmagazynowanie dużej ilości ciepłej wody, która następnie zostanie wykorzystana do ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Wpływa to na stabilizację działania instalacji i zmniejsza częstotliwość wizyt w kotłowni.

Bufor centralnego ogrzewania odbiera energię produkowaną przez kocioł i przechowuje ją do momentu większego na nią zapotrzebowania, po czym oddaje do kaloryferów.

Zbiorniki buforowe

Bufor ciepła w instalacji centralnego ogrzewania

Bufory ciepła zasila ogrzana woda wypływająca z kotła. Większość zbiorników wyposażona jest w cztery przyłącza: dwa łączą urządzenie ze źródłem ciepła (np. kotłem), a dwa pozostałe służą do przekazywania ciepła do grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego.

  • Zbiorniki buforowe z wężownicą – początkowo wymagają nieco większych nakładów finansowych, ale przy dłuższym użytkowaniu inwestycja się zwraca. Zbiornik ten umożliwia przepływowe grzanie ciepłej wody, a swoje cechy pokazuje najlepiej w sytuacji, gdy dwa obwody grzewcze są od siebie oddzielone. Zbiorniki buforowe z wężownicą pełnią wówczas funkcję wymiennika ciepła. Co ważne, istnieje zależność, że im większa jest wężownica w zbiorniku buforowym, tym wyższą temperaturę można uzyskać.
  • Zbiorniki buforowe bez wężownicy – pełnią funkcję zabezpieczającą przed przegrzaniem. Mogą być zasilane z kilku źródeł jednocześnie (np. z kominka i pompy ciepła). Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy nie ma konieczności rozdzielania układów. Zbiornik bez wężownicy pozwoli na ograniczenie wydatków.

Bufor centralnego ogrzewania – zastosowanie

Zbiorniki buforowe CO pozwalają uniknąć wielu problemów. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych instalacjach centralnego ogrzewania, zasilanych kotłami gazowymi lub pompą ciepła, zaprojektowanych według obecnych standardów. Zbiornik z wężownicą lub bez można z powodzeniem połączyć ze starszym typem instalacji, w której energię uzyskuje się ze spalania paliwa stałego.

Konstrukcja buforów CO umożliwia połączenie otwartej instalacji dawnego typu z nowoczesną instalacją zamkniętą.

Zbiorniki buforowe GALMET – dlaczego warto je wybrać?

Za instalacją zbiornika buforowego CO, przemawia kilka korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienić można:

  • Utrzymywanie bardziej wyrównanej temperatury we wnętrzach – intensywność spalania w kotle nie przekłada się tak bardzo na wahania temperatury. Ciepło jest bowiem dostarczane ze zbiornika buforowego równomiernie.
  • Efektywniejsze spalanie – kocioł można ustawić na pełną moc bez ryzyka nadmiernego nagrzania pomieszczeń.
  • Mniej wymagająca obsługa – częstotliwość aplikacji opału zależy od wielkości zbiornika. Zbiornik buforowy wiszący o dużej pojemności sprawia, że kotłownię można odwiedzać nawet raz na kilka dni.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium